Webové sídlo obce Závod!|streda, 24 apríla, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Aktuálne správy » Ako dopadlo celoplošné testovanie v našej obci.

Ako dopadlo celoplošné testovanie v našej obci.

V obci Závod sme pripravili dve odberné miesta. Jedno uvoľnila obec a druhé ponúkli Hasiči. Stany poskytla obec, FS Závodzan a p. Kopiar. Vyhrievanie do stanov zapožičali p. Studeničová P. a p. Krajčír. Plynové bomby zdarma poskytol p. Dojčák. Ponúk prišlo ešte viac, no nie všetky sme využili.

Obed uvarila a zabezpečila zdarma naša škola a mäso do jedla darovali naši poľovníci. Jednu večeru pre všetkých zaplatil p. Tomkuliak a občerstvenie pre tímy zasponzorovala p. Studeničová I.

Ochranný materiál dal sčasti štát a sčasti obec.

Prihlásilo sa nám 30 dobrovoľníkov.
Z nich sme po rozdelení vytvorili dve pracoviská zložené z administrátorov a zdravotníkov. K nim sme priradili dva pomocné tímy. Ostatní zostali v zálohe pre prípad náhrady.

Jeden pomocný tím tvorili hasiči a druhý poslanci OZ plus jeden dobrovoľník. Pomocné tímy zabezpečovali ranné rozvinutie pracovísk, dodávku a výdaj stravy, dva krát do dňa kompletnú dezinfekciu priestorov a večerné upratanie pracovísk. K tomu boli prítomní a k dispozícii aj dvaja zamestnanci úradu.

Štát do našej obce poskytol dvoch vojakov, dvoch policajtov a jedného lekára. Celý ostatný personál boli teda dobrovoľníci. Do zdravotníckych tímov sa obci podarilo získať profesionálnych zdravotníkov – lekárov a zdravotné sestry z našej obce. Lekárky, rodáčky zo Závodu, prišli pomôcť aj napriek tomu, že tohto času pôsobia v Topoľčanoch a v Nemecku.

No nie všetci pochopili, o čo ide. Je smutné, že všetci protestujúci boli ako vraveli veľmi dobre informovaní o čo ide, a aj tak sa našli medzi nimi hulváti, ktorí si vyvršovali svoj hnev na odberných miestach. Títo mali šťastie, že prítomní policajti výborne zvládli situáciu. Len vďaka nim sme neboli v celoštátnych správach.

Prišlo aj na poškodenie obecného majetku. Teda majetku nás všetkých a platiť ho budeme zo spoločnej kasy. Toto si protestujúci neuvedomujú.

Ľudia prišli aj vtedy, keď im to nebolo odporúčané podľa harmonogramu. Áno, rady sa tvorili. Aby sme pomohli eliminovať dlhé rady, zabezpečili sme aj prenos obrazu čakajúcich v rade z bezpečnostných kamier na webové sídlo obce a FB.

Výkon zdravotníkov bol ohromujúci, samozrejme za maximálnej spolupráce s dobrovoľníkmi – administrátormi. Podľa odhadov, jedno odberné miesto malo za deň v priemere zvládnuť 300 – 350 odberov. Vedeli sme si zrátať, že dva dni budú málo. Nedokázali sme natiahnuť čas. No dokázali sme zdvihnúť výkony.

Jedno odberné miesto v sobotu vykonalo 690 odberov a druhé 573 odberov. Spolu bolo za sobotu otestovaných na dvoch odberných miestach 1263 ľudí.

Vážení zdravotníci,
úprimná vďaka a klobúk dolu pred Vašim nasadením.

Ozbrojené sily SR a Polícia SR poskytli do každého tímu po jednom človeku. Ich vysoká pripravenosť a schopnosť zabezpečiť si bezproblémové fungovanie pracovísk bolo nevyhnutnou podmienkou dosiahnutého úspechu. Zabezpečili včas prípravu personálu, ich zladenosť, dostatok testov aj certifikátov a dokázali vyriešiť aj konfliktné situácie. Využívali vlastné telefóny a vozidlá. Aj im patrí úprimná vďaka.

Celkové výsledky testovania v Závode:

Počet otestovaných spolu: 2075
     Počet pozitívnych: 9

Tu a z tohto miesta chcem všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľali na testovaní v našej obci úprimne poďakovať a vysloviť im obdiv. Nie každý z Vás tu bol menovaný, či uvedený, za čo sa ospravedlňujem.
Boli ste ochotní pomôcť, aj keď ste nevedeli, čo Vás naozaj čaká.
Boj s nákazlivou chorobou na takejto úrovni sme tu ešte nemali.
Pomohli ste, keď Vás bolo najviac treba.

Vďaka!

Ing. Peter Vrablec – starosta obce