Webové sídlo obce Závod!|utorok, 23 júla, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Aktuálne správy » OZNAM | Realizácia postreku proti komárom

OZNAM | Realizácia postreku proti komárom 

Z výsledkov monitoringu početnosti komárov bude aj na území obce Závod realizovaný postrek proti komárom.

Postrek bude aplikovaný v sobotu 25.7.2020 od 21:00. 

V prípade nepriaznivého počasia bude ohlásený náhradný termín.


Prosíme občanov, aby mali počas aplikácie pozatvárané okná 
a vyhýbali sa kontaktu s postrekovým vozidlom.

Ako postreková látka bude použitý prípravok Cyper extra KONTAKT s účinnou látkou cypermetrin.

Aplikáciu realizuje odborná spoločnosť využitím vysokovýkonného certifikovaného špecializovaného ULV aplikátora neseného na automobile. Pri aplikácii nebude zasiahnuté chránené územie. Obec pred aplikáciou informovala miestnych včelárov.


Sme si vedomí, že chemický postrek proti komárom nie je ideálnym riešením. Obec sa v roku 2020 zapojila do boja s komármi aj aplikovaním biologickej látky BTI do liahnisk komárov a oceňuje spoluprácu s BSK a činnosť dobrovoľníkov, ktorí pri monitoringu liahnisk pomáhali.
V ďalších rokoch chceme biologické metódy boja s komármi zintenzívňovať ako napríklad aplikácia BTI, kosenie či vzdelávanie občanov a tiež spolupracovať s BSK, dobrovoľníkmi či štátnymi organizáciami (SVP, Hydromeliorácie, CHKO). Aplikácia chemických postrekov by mala byť až posledným riešením.

Komáre na území Pomoravia vždy boli, sú a budú, je dôležité udržať ich úroveň na prijateľnej úrovni. Na druhej strane od biologického či chemického boja nie je možné očakávať ich úplné vyhubenie.

Obec koordinuje kroky s ostatnými obcami Pomoravia a spoločne žiadajú Vládu SR o pomoc pri refundácii nákladov spojených s postrekmi.