Rebríček hospodáriacich miest a obcí

BRATISLAVA – Vysvedčenie pre starostov a primátorov. Ekonómovia zostavili rebríčky najlepšie a najhoršie hospodáriacich miest, obcí a samospráv. O svoje financie sa nestará len domácnosť, na finančné zdravie musia dávať pozor aj mestá či obce.
Finančné zdravie miest, obcí a vyšších územných celkov vyhodnocujú ekonómovia z inštitútu INEKO už od roku 2012. Hodnotenie vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje alebo nespôsobuje problémy.
Ako hospodári naša obec
Rebríčky zostavuje ekonomický inštitút INEKO. Ide o mimovládnu neziskovú organizáciu, ktorej cieľom je zlepšiť informovanosť občanov o vývoji slovenskej ekonomiky a spoločnosti.
Na stránke hodnotenieobci.sk si môžete pozrieť, ako hospodári aj naša obec.
Čo sa hodnotí
Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy. Finančné zdravie je jedno číslo v intervale 0 (najhoršie) až 6 (najlepšie), nezávislé od roku, a počíta sa kombináciou piatich vybraných indikátorov finančnej stability: Celkového dlhu, Dlhovej služby, Záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, Okamžitej likvidity a Základnej bilancie.
Skóre za „okamžitú likviditu“ v rámci finančného zdravia sa počíta ako vážený priemer skóre indikátora finančnej stability Okamžitá likvidita za najnovší dostupný rok a tri roky, ktoré mu predchádzali, s váhami postupne 4, 3, 2 a 1. Ak nie je skóre za niektoré z týchto rokov dostupné, príslušný rok sa neberie do úvahy.
Finančné zdravie je hodnotené číslom od nuly (najhoršie) po šesť (najlepšie). Počíta sa kombináciou piatich vybraných indikátorov finančnej stability, a to celkového dlhu, dlhovej služby, záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, okamžitej likvidity a základnej bilancie. Z týchto indikátorov vzíde celkové hodnotenie.
Zdroj : Topky.sk