Webové sídlo obce Závod!|štvrtok, 25 júla, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Aktuálne správy » Plazov sa netreba báť, ba naopak treba si ich vážiť…

Plazov sa netreba báť, ba naopak treba si ich vážiť… 

Každoročne s prichádzajúcou jarou sa prebúdzajú aj hady a jašterice žijúce v našom okolí. Celú zimu spali a teraz počas teplejších dní sa bude často stávať, že sa s nimi stretnete na svojej záhrade. Tieto stretnutia často končia pre naše hady tragicky, keďže veľa ľudí má z nich aj dnes zbytočný strach. V tomto článku by sme vám chceli vysvetliť prečo sa ich netreba báť ba naopak si ich treba vážiť.

Široko-ďaleko v okolí našej dediny nežijú jedovaté hady. Náš jediný na Slovensku žijúci jedovatý had – vretenica severná, žije ako už z jej mena vyplýva len v severnej časti Slovenska. U nás sa s ňou v žiadnom prípade nemôžete stretnúť. V okolí dediny žijú len neškodné užovky, ktoré nedokážu ublížiť ani malému dieťaťu.


Užovka stromová je z hadov žijúcich v okolí ktorú stretnete najčastejšie. Na Slovensku je veľmi vzácna preto by sme si ju mali chrániť. Do našich záhrad chodí kvôli tomu aby lovila myši a potkany.

Užovka stromová

Užovka stromová


Užovku obojkovú môžete stretnúť v okolí vodných plôch. Typickým znakom je pólmesiačik žltej farby na konci hlavy výrazne rozpoznateľný oproti sivozelenému telu. Živí sa žabami a výnimočne slabými alebo chorými rybami. Takže pôsobí doktor riek.

Užovka obojková

Užovka obojková


Užovka fŕkaná je typický príklad hada, u ktorého si ľudia myslia, že je škodlivý, ale pravda je presne opačná. Mnoho rybárov si myslí, že im „vyžiera“ ryby v rybníkoch a loví poter. Pravda je taká, že aj keď sa užovka fŕkaná živí rybami a žabami, jej lovecké schopnosti sú obmedzené. Nedokáže uloviť zdravú a silnú rybu. Jej potravu tvoria choré, alebo zranené ryby. Vďaka tomu, zabraňujú šíreniu chorôb a epidémií v rybníkoch rovnako ako užovka obojková.

Užovka fŕkaná

Užovka fŕkaná


Užovku hladkú môžete v dedine stretnúť nimočne. Táto kresbou pripomína vretenicu a preto ju často ľudia prenasledujú. Vretenice tu ale nežijú takže sa nie je čoho báť. Táto naša najmenšia užovka je rovnako úplne neškodná. Loví malé myši, jašterice a sem tam aj malé hady.

Užovka hladká

Užovka hladká


Žiaden z hadov žijúcich v okolí ale ani v Malých Karpatoch a Poddunajskej nížine nie je nebezpečný pre človeka a dokonca ani pre jeho domáce zvieratá. Preto ich prenasledovanie je bezdôvodné a je dôsledkom nezmyselných predsudkov.
V stredoveku naši predkovia slovania uctievali kult hada gazdu. Znamenalo to, že každý správny gazda mal v stodole alebo na povale hada (najčastejšie užovku stromovú). Pomáhala im v chytaní myší a potkanov, ktoré im ničili úrodu a prenášali choroby. Dokonca sú zaznamenané v kronikách prípade, kedy si ich navzájom susedia kradli.

V okolí našej dediny môžete stretnúť 3 druhy jašteríc.
Slepúch lámavý je jašterica, ktorá vyzerá ako had. Nemá nohy a živý sa slizniakmi a iným vlhkomilným hmyzom škodiacim hlavne záhradkárom.

Jašterica - Slepúch lámavý

Jašterica – Slepúch lámavý


Jašterica zelená je naša najväčšia jašterica. Žije hlavne v okolí vinohradov. Živý sa hmyzom a dokonca výnimočne aj malými myšami. Ohrozuje ju hlavne nadmerné používanie chemikálií vo vinohradoch.

Jašterica zelená

Jašterica zelená


Jašterica krátkohlavá vyhľadáva skalky, kopy kameňov a konárov v našich záhradách. Často kladie vajíčka do odloženého piesku.  Rovnako sa živí hmyzom žijúcim v záhradách.

Jašterica krátkohlavá

Jašterica krátkohlavá


Naše jašterice v dedine ohrozujú okrem chemikálií aj túlavé mačky a sliepky.
Všetky hady a jašterice sú prísne zákonom chránené a za ich zabitie alebo ublíženie je pokuta až do výšky 1840 EUR.
Zákonná ochrana svedčí  tom, že sú vzácne a treba ich rovnako ako iné zvieratá chrániť. Navyše prišli vám pomôcť zbaviť vás myší a hmyzu. Tak ako si vážime lastovičky lebo chytajú hmyz mali by sme si vážiť aj jašterice a hady ako našich pomocníkov.
Ľudia cestujú do tropických krajín a platia nemalé peniaze aby takého exoticky vyzerajúce zvieratá videli. My ich tu máme tak si ich vážme a ochraňujme ich.
Ak by ste aj napriek tomu čo ste sa tu dozvedeli mali strach keď nájdete hada na svojej záhrade, zavolajte na kontakty ktoré nájdete na http://plazyunas.com/kontakt/  a prídeme vám ho odchytiť a premiestniť ďalej od vášho domu.
Viac informácií nájdete na www.plazyunas.com

 

Milan Kánya
predseda Združenia priateľov herpetofauny