Webové sídlo obce Závod!|štvrtok, 25 júla, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Aktuálne správy » Záchrana lesnej studničky

Záchrana lesnej studničky 

Závodzania majú vo svojom chotári, hlboko v lesoch taký malý poklad. Len málokto už o ňom vie, no ten kto ho pozná, si ho váži a rád sa k nemu vracia. Ide o prameň potoka Porec, lesnú studničku nazývanú Kadub.

Studnička sa nachádza schovaná v lesoch ako perla uprostred močarísk. Vedie k nej úzky chodníček a kto stúpi vedľa, dobre si to zapamätá. Močiar ako z učebnice ho vtiahne a nešťastník bude rád, ak sa nezaborí po pás a nepríde minimálne o topánku.
Podľa dávnej legendy, ide o starobylú studničku. Na jej mieste stál majestátny dub. Raz z dutiny starého duba vytryskol prameň. Dub postupne ľudia upravili ako studničku a táto odvtedy slúžila celé stáročia.
Pozorný bádateľ zistí, že neďaleko studničky sú aj pozostatky ľudského osídlenia. Je veľmi pravdepodobné, že studnička resp. prameň slúžil už týmto osadníkom.

Začiatkom tohto roka Nadácia VÚB vypísala na aké projekty je možnosť dostať grant. Uchádzali sme sa o peniaze na obnovu studničky a uspeli sme.

[youtube kzSslVv7RcY]

Grant z nadácie VUB poslúžil na nákup dubových hranolov, tvoriacich stenu studničky. Už stačilo len osloviť záujemcov, ktorí by boli ochotní pracovať a odmenou za prácu by bol dobrý pocit. Našli sme aj takých. Výsledkom a vyvrcholením celého snaženia bola akcia, ktorá sa konala v sobotu 18.júna 2011. V tento deň nastalo určité znovuzrodenie Kaduba. Dvadsať nadšencov sa zišlo a vykonalo obrovský kus práce. Studnička dostala nové šaty a vlastne aj novú tvár. Nebudem ich menovať, ale možno ich spoznáte na spoločnej fotografii. Patrí im veľká vďaka.
Cieľom akcie nebola len fyzická záchrana studničky, ale aj duchovná. Ak sa na ňu zabudne, je to akoby zomrela. Preto Vás pozývam k obnovenej studničke, aby ste videli a nezabudli!

[youtube wLjnFzltps4]
P.V.