Webové sídlo obce Závod!|utorok, 18 júna, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Aktuálne správy » Závod sa začína zobúdzať

Závod sa začína zobúdzať 

Po rokoch útlmu sa Závod zobúdza. Stav okolia obce bol už dlhšiu dobu neúnosný. Poctivých ľudí až  srdce zabolelo pri pohľade na  množstvo čiernych skládok. Vyzeralo to, že niet pomoci. Každý si robí čo chce .  Ako to riešiť? Riešenie sme hľadali a riešenie sa našlo samo.

Začali sme dôslednou separáciou odpadu a dodržiavaním stanovených pravidiel. Učíme ľudí ako sa zbaviť odpadu cez deň a oficiálne. Ide to pomaly, no prvé výsledky už máme. Ďalším krokom k vytýčenému cieľu bola brigáda.

Celo obecná brigáda na ktorej sme likvidovali čierne skládky. Dňa 4.júna 2011 bola v Závode vyhlásená pracovná sobota. Začala nesmelo, opatrne. Aj to vyzeralo, že viac bude traktorov ako brigádnikov. A tak sme pustili miestny rozhlas a začali ľudí oslovovať takto.  Stalo sa to, čo nik nepredvídal. Ľudia ožili. Na úrade začali drnčať telefóny a začal frmol. Šesť traktorov s vlečkami a nakladač sa nezastavili. Jednoducho nestíhali pre veľký záujem občanov.

 Chcem  sa  poďakovať Vám všetkým, ktorí ste prispeli. Bola to od Vás obeta pre dobrú vec.  Ďakujem majiteľom traktorov a nakladača. Nechcem ich menovať, nakoľko niekoho môžem zabudnúť a veľmi by ma to mrzelo. Chcem len aby každý vedel, že pomáhali nezištne a zadarmo!  Ďakujem poslancom a poslankyniam, ktorí sa aktívne zapojili a viedli pracovné skupiny, pomáhali v teréne, ale aj v príprave. Ďakujem zamestnancom Obecného úradu. Do práce v sobotu išli dobrovoľne, bez nároku na odmenu, resp. náhradné voľno.

Napriek všetkým pozitívam viem, že nie všetci ešte pochopili, o čo v takýchto akciách ide. Boli aj takí, ktorých sme obťažovali a dali nám to patrične na vedomie. To sa stáva.

Je ale dôležité vedieť, že do sobotnej akcie bolo aktívne zapojených viac ako 100 ľudí, ktorí pracovali na smetiskách, a veľa domácností, ktoré upratovali dedinu. Títo ľudia obetovali svoj voľný čas a vynaložili určité úsilie. Je to odkaz pre tých, ktorí sa im smejú, nakoľko verím tomu, že už dnes sa nikto neodváži cez deň vyviezť smetie do lesa bez vedomia, že bude nahlásení na obecný úrad.

„Od dnešného dňa budem nemilosrdne postihovať každého vinníka, ktorý mi bude občanmi nahlásený. Upozorňujem občanov, že využijem všetky kompetencie a právomoci, ktoré mi z mojej funkcie prináležia.“ – takto som to v sobotu vyhlásil do miestneho rozhlasu a za tým si stojím. Všetci si musia uvedomiť, že doba sa zmenila.

Ešte raz ďakujem všetkým zúčastneným, a výsledok tejto akcie nech je pre všetkých veľkým povzbudením do budúcnosti.

starosta obce Závod