Webové sídlo obce Závod!|štvrtok, 28 marca, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Aktuálne správy » Závod – ako jedno veľké smetisko

Závod – ako jedno veľké smetisko

Na podnet mnohých občanov organizujeme

v sobotu 4. júna 2011 celoobecnú brigádu

na likvidáciu čiernych skládok.

Vážení občania,

Považujem za svoju povinnosť informovať Vás o stave znečistenia našej obce. Je na mieste, aby ste vedeli, že náš Závod je na vrchole tabuľky v počte nelegálnych skládok a smetísk v celom Bratislavskom kraji.

Každý z nás je tvorcom odpadu a každý sa s ním vysporiadava po svojom. Dokedy budeme tento stav tolerovať?

Kam so separovaným odpadom?

Obecný úrad podnikol zásadné kroky, aby sa občania takmer zadarmo zbavili väčšiny odpadu. Na staré smetisko za železničnou stanicou môžete oficiálne voziť stavebný odpad, dreviny, BIO odpad. Jediné čo od Vás chceme je, aby ste do vlečky nedávali zmesový komunálny, príp. iný odpad. Ak Vám to nevyhovuje, stačí si objednať kontajner z firmy ASA. Koľko stojí taký kontajner sa dozviete z faktúry od firmy ASA. A až vtedy pochopíte, o čo „obci“ motiváciou k separácii zberu ide. A zároveň pochopíte koľko zaplatí obec za likvidáciu čiernych skládok a za odvoz 1100 l kontajnerov z cintorína.

–          Sklo – kontajnery pri obchodoch, veľkokapacitný pri OÚ

–          Elektronika, TV, rádiá, práčky, chladničky – priviesť za OÚ

–          Gumy /staré pneumatiky/- za OÚ

–          Plastové fľaše – separovaný zber – stačí vyložiť vrece pred bránu v deň zberu

–          Papier – separovaný zber – stačí vyložiť pred bránu v deň zberu

–          Nábytok – za OÚ

–          Železo – za OÚ

–          Akumulátory – za OÚ

Ak si takto vytriedite odpad a zbavíte sa ho zadarmo cez deň a oficiálne, koľko Vám toho ostane do popolnice? Verte mi, že nie veľa.

Do popolnice dáte len to, čo neseparujete.

Chotár kontrolujem ja, všetci poslanci, poľovníci …

A čo vy – ako majitelia pozemkov? Obec nemá na likvidáciu čiernych skládok a tak si všetci musíme uvedomiť, že spoluzodpovednosť zo zákona má aj každý majiteľ pozemku. Je možné, že kontroly zo životného prostredia už o rok pristúpia k sankcionovaniu majiteľov dotknutých pozemkov. Kto si myslí, že nikto nevie o čie pozemky ide, žije v omyle. Moderné prístroje to zistia priamo v teréne a na počkanie….

Čo tu po nás zostane pre Vašich vnukov, pre budúce generácie?

Nikto z obce nesmie tolerovať ani suseda. Ak sa bojíte povedať jemu, povedzte mne. Ak vidím takéhoto vinníka, môžem a neváham volať  linku 158!

Obec má prvenstvo v čiernych skládkach. Je to hanba. Je to naša hanba!

Obec má zo zákona právomoc pri porušovaní udeliť pokutu až 165,- €. Mohla by to byť pre občanov motivácia. Ale len pre tých, ktorý nechápu, o čo nám ide. Apelujeme na mladých, aby svojim rodičom, ktorí nie sú stotožnení so separovaním, pomohli toto pochopiť.

Zaviedol sa systém a žiadame, aby  ho všetci rešpektovali.

Na základe uvedených skutočností a na podnet mnohých občanov organizujeme

v sobotu 4. júna 2011 celoobecnú brigádu

na likvidáciu čiernych skládok.

Organizačné pokyny brigády:

1.      Budú zriadené dve pracovné skupiny

–          Prvá bude likvidovať skládku Pri Plavisku – Obecnej tehelni. Zraz o 8.00 pri OÚ.

–          Druhá skládku v lokalite Nad Jazierkom. Zraz o 8.00 v parku na Kozej ulici.

Všetci ostatní –   Vyčistite si priekopu alebo pokoste ulicu!

Odpad z priekop a nečistoty z ulice budeme ihneď zvážať. Zavoláte nás, pristavíme Vám vlečku, odpad si naložíte a OÚ sa postará o jeho likvidáciu.

Na parkovisku pri požiarnej zbrojnici bude pristavený veľkokapacitný kontajner na objemný odpad, ktorý nemožno separovať (staré koberce, nábytok). Sem ho v tento deň môžete bezplatne priviezť.

A na záver jedna osobná skúsenosť:

Asi pred mesiacom som sa vracal v nedeľu z kostola od Húškov. Pri odbočke na Húšky stálo osobné auto s vozíkom a okolo neho rodičia aj so školopovinnými deťmi. Čo tam chcú – pomyslel som si a pribrzdil som. Zberali odpad a mali ho už plný vozík. Tento príbeh nepotrebuje komentár.

Zamyslime sa nad tým, kde žijeme a začnime niečo robiť.

Náš domov nekončí za plotom našej bezchybnej záhradky.

Ďakujem.

Ing. Peter Vrablec