Webové sídlo obce Závod!|štvrtok, 18 apríla, 2024
PRÁVE STE TU: Home » FOTO NA TITULKU » 100 rokov od vzniku Československej republiky – 100 jubilejných líp

100 rokov od vzniku Československej republiky – 100 jubilejných líp

Sté výročie republiky sme si v oboch našich súčasných štátoch pripomenuli rôznymi spôsobmi.

Jeden z tých spoločných bolo aj sadenie jubilejných líp. A tak napríklad Trnavský samosprávny kraj v nedeľu 28.októbra 2018 v areáli Školy v prírode Piesočná (Moravský Sv. Ján) zorganizoval takéto sadenie a k slávnostnému aktu prizval aj kolegov zo susedného Česka.

Ešte na počesť 10. výročia vzniku ČSR sa na území republiky sadili jubilejné háje. Boli rôzne situované, mali rôzny počet stromov viacerých druhov, no vždy boli označené kamennou pyramídkou s prírodným kameňom, na ktorom bol nápis RČS 1918-1928.

V areáli Školy v prírode Piesočná bolo slávnostne zasadených 10 zo sto jubilejných líp Trnavského samosprávneho kraja.

V obci Závod sme pri tejto príležitosti vysadili „jubilejný háj“ v areáli našej základnej školy. Niet vhodnejšieho miesta na pripomenutie si histórie a tak významných okamihov v dejinách nášho národa ako práve pôda školy. Pamätná tabuľa, ktorá bude umiestnená v strede novo vysadeného  parku má deťom pripomínať históriu našej štátnosti.

Celý tento nápad podporili BSK a obec, ktorá okrem finančnej podpory, práce tiež  riadila. Ďalej to boli  viacerí sponzori. Veľká vďaka patrí nasledovným firmám a osobám:

Firma Richter Rasen projekt podporí zatrávnením celej plochy, firme STAVEX ďakujeme za nákup zelene, firme ZASEKY za bezplatnú montáž celého závlahového systému, firme Autodoprava Medúzová za kompost pod všetku zeleň, firme FEJA za bezplatný dovoz  sadeníc a drevené podpery k stromčekom, pánovi Jánovi Maxianovi za zemné práce, zamestnancom obecného úradu, celému učiteľskému zboru a všetkým zamestnancom ZŠsMŠ za to, že všetku zeleň vysadili a upravili celé priestranstvo  a taktiež pani Ivane Polesňákovej za to, že všetky práce koordinovala a riadila a napokon vedeniu školy na čele s pani riaditeľkou, u ktorej tento nápad ešte pred niekoľkými rokmi vznikol.

Ešte raz ďakujeme a parku želáme, aby sa z neho tešili ešte celé generácie našich detí.