Webové sídlo obce Závod!|streda, 29 mája, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Pozvánky na spoločenské akcie » DIVADLO | „Svatojánské drímoty“

DIVADLO | „Svatojánské drímoty“ 

Obec Závod a Záhorácke divadlo pozýva na divadelnú komédiu:
Svatojánské drímoty,
alebo Sen noci svätojánskej po záhorácky

v sobotu 2.2.2019 o 17:00 v kinosále KD Závod

Vstupné: 4€

Predpredaj v novinovom stánku na križovatke od 7.1.2019.


            Svatojánske drímoty  je upravená verzia klasickej Shakespearovej komédie Sen noci svätojánskej. Záhorácke divadlo zmenilo mená a charaktery postáv, tak aby sa priblížili regionálnemu naturelu. Lokalizácia deja sa presúva zo starovekých Atén na staroveké Záhorie, konkrétne na lokalitu Zámčisko pri obci Unín, kde sa nachádzajú zvyšky starovekého hradiska. Týmto chce Záhorácke divadlo vyvolať záujem občanov o regionálnu históriu a okrem zážitku z divadla pridať aj ďalšiu hodnotu. Text je pretlmočený podľa nášho zvyku do ľubozvučnej záhoráčtiny.

            O čom sú Svatojánské drímoty Záhoráckeho divadla: Shakespearova predloha ponúka mnoho tém. Je to komédia, ktorá sa smeje z toho, akí sme slabí a pochabí, alebo tragédia o tom, že pre nás už niet záchrany? O láske, o drogách, o vývoji ľudstva? Je láska závislosťou, podobnou drogovej závislosti? Sú začarovania postáv použité v hre metaforou ľudskej slabosti, keď podľahneme tisícom zvodov, ktoré nám svet chystá, alebo znakom napredovania ľudstva? Je to hra o generačnej výmene? Je to akoby starý poriadok nahrádzal nový a zvykové právo otca na dcéru ako majetok sa mení? Je Oberon – Parom tým hýbateľom deja, starým čarodejníkom, čo roztáča kolesá pokroku a Puk – Rarach jeho nástrojom? Je to celé ako vývoj ľudstva – od staroveku po súčasnosť? Sú charaktery postáv zrkadlami našich slabostí, blúdení, prebudení a znovuzrodení? Sú jednotlivé motívy obsiahnuté v hre náčrtom problémov, s ktorými bude raz ľudstvo zápasiť? Je teda Shakespeare vizionárom? Prevrátenie hodnôt a zmetenie pojmov, nemožnosť vyznať sa v postavách i deji je pre túto hru špecifická a nám sa zdá že aj pre naše divadlo signifikantná.

             Zo všetkých možností si Záhorácke divadlo vybralo pre svoju výpoveď motív indického chlapca, ktorý sa snažíme akcentovať a upozorniť divákov na tému ktorá sa nám zdá pre nás aktuálna a dúfame že sa bude zdať čitateľná aj pre našich divákov.


„Svatojánské drímoty“ je 16. titul Záhoráckeho divadla, ktoré tvorí pre deti i dospelých a v roku 2017 oslávilo 10. výročie svojho vzniku. 

ZÁHORÁCKÉ DIVADLO  - SVATOJÁNSKÉ  DRÍMOTY

autor - William Shakespeare – Sen noci Svätojánskej
preklad do slovenčiny – Ľubomír Feldek
úprava do záhoráčtiny – Ján Želipský
dramaturgia – Laura Nemečkayová
kostýmy – Andrea Némethová
hudba – Ondrej Odokienko
choreografia – Martina Gašparová
technika – Michal Hebnár
réžia, scéna – Ivan A. Fodor
Postavy a obsadenie:
LACA HÚŇA,  PAROM ~ Štefan Mach 
RARACH ~ Ján Černek, Elena Čambalová
VJENUŠA ~ Marcela Bosáková 
ŽIVJENA ~ Zuzana Hrivnáková
RADOŠ ~ Juraj Riška
RADZIM , JEHUA ~ René Veis
HERMÍNA ~ Michaela Bobeková, Anna Reptová
MILENA ~ Lucia Dovalová
POVRÍSUO ~ Ján Želipský
KLEŠČINA ~ Stanislav Kováč
MEGOŇ, PORÍZ ~ Ivan Šimek
FIŠKUS, PÍŠČALA ~ Peter Rehák, František Daniel   
VÍLA PAVUČINKA ~ Iveta Fodorová
VÍLA SEMÉNKO ~ Erika Machálková
VÍLA KAPKA ~ Veronika Poláková
INDICKÝ CHUAPEČEK ~ Vasant Bhandi