Webové sídlo obce Závod!|piatok, 24 mája, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Organizácie, združenia v obci » Info Šport » Pätnásťročná Závodčanka postúpila na majstrovstvá sveta

Pätnásťročná Závodčanka postúpila na majstrovstvá sveta 

Najúspešnejšou pretekárkou spomedzi záhoráckych atlétov na majstrovstvách Slovenska dorastu v Nitre sa stala Monika Baňovičová. Pätnásťročná Závodčanka štartujúca za AC Malacky na šampionáte vymenila šprintérske tretry za skokanské a dokonale ovládla oba horizontálne skoky – diaľku i trojskok, pričom v trojskokanskej súťaži si zaistila i postup na majstrovstvá sveta do 17 rokov. Nebude to však lacný špás.

Baňovičová v strede.

Monika Baňovičová sa stala siedmou pretekárkou AC Malacky, ktorej sa v priebehu dvadsaťročnej histórie malackého klubu podarilo zlomiť vstupný limit na významné mládežnícke podujatie svetového, či európskeho formátu. Spásonosnou disciplínou sa pre ňu, azda nečakane, stal trojskok, ktorý vedno s ďalšou malackou dorastenkou Eliškou Chvílovou totálne opanovala. Monike sa v tretej sérii podarilo pokoriť vstupný limit 12, 20 m o tri centimetre a rozhodla tak o zisku zlatej medaily i o postupe na šampionát atlétov do 17 rokov, ktorý sa uskutoční 6. – 10. júla vo francúzskom Lille. „Nemôžem tomu stále uveriť. Prvá vec, ktorú som spravila, keď som zbadala, že ten limit mám bola, že som napísala sms správu rodičom v zmysle, aby zohnali 800 € na cestu do Francúzska,“ dotkla sa Baňovičová kontroverznej témy peňazí. Pokiaľ totiž atlét splní len vstupný (tzv. C limit), hradí si štartovné náklady na šampionát sám. Polovicu si hradí, ak skočí B limit (12, 40 m) a pokiaľ si vybojuje najprísnejší limit (12, 70 m), ide reprezentovať na náklady Slovenského atletického zväzu (SAZ). Zväz tak plne podporí len tých, ktorí by mohli na šampionáte zaútočiť na popredné priečky. „Je to zvláštne, že ak chce niekto reprezentovať krajinu, musí si zaplatiť. Alebo tam ani nemusí ísť,“ pripúšťa tréner Moniky Baňovičovej Vladimír Handl.

Šampionát sedemnásťročných atlétov je len vstupnou bránou do sveta veľkej atletiky. „Pre Moniku bude účasť na svetovom šampionáte iste najmä o zbieraní skúseností. Bola by škoda, ak by medzi svojimi najlepšími rovesníčkami z celého sveta chýbala,“ tvrdí Handl, ktorý si myslí, že talentované dievča by tak dostalo po prvý raz príležitosť otestovať naplno svoje schopnosti na globálnom fóre. No rodičia podľa slov trénerov z Malaciek nemôžu znášať finančnú ťažobu cestovných nákladov sami. Bude sa musieť postarať klub!

„Peniaze šetríme najmä na celoročné súťaže, keďže členská základňa začína od detí až po dospelých atlétov a tých pretekov je za rok nesmierne veľa. Pokúsime sa však osloviť sponzorov, ktorí by boli ochotní finančne malackej atlétke pomôcť,“ vysvetlil Jakub Valachovič, tajomník klubu AC Malacky. Baňovičová však predsa na šampionáte nemusí byť len do počtu. Pokiaľ by sa jej podarilo skončiť do šestnásteho miesta, polovica z nákladov by sa jej preplatila. Ak by obsadila aspoň dvanástu priečku, peniaze by sa vrátili všetky. Vedno s Chvílovou potvrdili na nedávnom medzištátnom stretnutí v Maďarsku svoje kvality, keď práve v trojskoku deklasovali svoje maďarské i české súperky.

Večná škoda, že sa limit nepodarilo splniť i Eliške Chvílovej, ktorá najmä v druhej a tretej sérii predviedla úchvatné pokusy, avšak s prešľapom na odrazovej doske. Do Lille mohli odchádzať obe malacké atlétky. Monika má v skákaní ešte veľké rezervy, ktoré dávajú nádej na kvalitné umiestnenie. V pozícii outsiderky napríklad cestovala minulý rok na mládežnícku európsku olympijskú kvalifikáciu do Moskvy z Malaciek i Claudia Hladíková, ktorá v skoku do diaľky skončila v konkurencii najlepších Európaniek ôsma a na samotných mládežníckych OH v Singapure štrnásta. „Jej úspech prekvapil i nás samotných, Claudia vtedy získala cenné skúsenosti a pekné spomienky. Hádam sa niečoho podobného môžeme dočkať aj u Moniky,“ uzatvoril na margo blížiaceho sa svetového šampionátu Handl.

-TK AC-