Webové sídlo obce Závod!|piatok, 19 apríla, 2024
PRÁVE STE TU: Home » Nezaradené » Kam za Turistikou a Cyklistikou v Závode…

Kam za Turistikou a Cyklistikou v Závode…

Príroda okolo Závodu je jedinečná a pre toho, kto má oči otvorené ponúka ozajstné skvosty.

Turistické chodníky, cyklotrasy, borovicové i lužné lesy, pieskové duny i močiare, pastva pre oči ornitológom ale aj botanikom. Prírodné jazerá, či rieka Morava víta rybárov a milovníkov vodných športov.

Lúky a poľné cesty

Pešia turistika, resp. krátke výlety na bicykloch je u nás asi najrozšírenejší spôsob relaxu. Tento spôsob oddychu je vhodný najmä pre rodiny. Poľné cesty okolo celého Závodu vytvárajú priam ideálne podmienky.

Lesy v okolí

Vychádzky do borových lesov sa môžu spojiť so zberom húb, alebo liečivých rastlín. Po obvode nášho chotára máme hneď niekoľko rezervácií a chránených území. Ich návšteva môže razom nadobudnúť výchovný charakter.

Ak sa pozrieme do mapy nájdeme tu napríklad:

Národné prírodné rezervácie:
Abrod (1964)
Červený rybník (1966)
Zelienka (1980)

Chránené areály :
Jubilejný les (1986)
Padelek (1977)
Starý rybník (1965)

Chránené krajinné oblasti: Záhorie (1989)

Chránené vtáčie územie: Záhorské pomoravie (2010)

Chránený areál: Jazerinky (2000)

Osada Holbičky

Milovníci dlhších túr nesmú obísť malé osady v okolí obce. Každá z nich má osobité čaro a už len napríklad cesta k osade Tančiboky, alebo Holbičky sa pre nováčika na Záhorí stane nezabudnuteľným zážitkom. Spozná pravú krásu borovicového lesa v jeho skutočnej podstate.

Mlyn Trajlinky

Pôvodnú architektúru záhorskej dediny si môžeme pozrieť zase v osadách Húšky, alebo Trajlinky. V tej posledne menovanej nás dokonca prekvapí pôvodný mlyn s nápisom nad dverami z roku 1809.

Aby toho nebolo málo, milovníci prírody z obce Závod v uplynulých rokoch zrekonštruovali dve studničky. Obidve sa nachádzajú v krásnej prírode mimo obce a obidve si plne zaslúžia našu pozornosť. Kto ich obíde, akoby ani nič nevidel – tak rozprávajú domáci a veru majú pravdu.

KADUB - Prameň Porca

KADUB – Prameň Porca

Studnička Kadub je uprostred lesov a jej história prechádza stáročiami. Pôvodná povesť hovorí, že prameň tejto studničky vytryskol zo starého dutého duba. Prameň je silný a dnes tu začína svoju púť potok Porec.

Krajní studňa

Druhá studnička leží na krásnej lúke, mimochodom tiež v blízkosti potoka Porec. Ide o studňu vahadlovú, pri ktorej v minulosti pastierici napájali stáda kráv. Voláme ju V Krajní.

Cyklotrasy:

Pozdĺž rieky Moravy vedie medzinárodná cyklotrasa EUROVELO 13.

EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je trasa, vedúca pozdĺž bývalej „Železnej opony“, čo voľakedy bola nepriepustná hranica medzi západnou a východnou Európou. Vedie od Barentsovho mora na severe až po Čierne more na juhu, prechádza 20 krajinami a s dĺžkou 10.400 km je najdlhšou z trás EuroVelo.

Na Slovensku má táto trasa úsek dlhý 90 km, vedie popri riekach Morava a Dunaj. Na jej trase sa nachádza veľa známych aj menej známych zaujímavostí (od hradu Devín a paleontologickej lokality Sandberg cez malebné dedinky Záhoria až po sústavu bunkrov spred 2. svetovej vojny).

Okrem niekoľkých kilometrov medzi Devínom a Bratislavou vedie trasa po samostatných cestách bez automobilov dopravy (najmä hrádze a bývale vojenské cesty – signálky) alebo po cestách s veľmi malou premávkou. Trasa je úplne plochá, prakticky na nej nie sú žiadne prevýšenia a takmer celá je vedená po asfaltovom povrchu. Trasa je v celom úseku vyznačená ako červená cyklotrasa (červené značky „C“ a smerovníky aj s logom EuroVelo 13) a je veľmi dobre okruhovateľná s ďalšími cykloturistickými trasami na Záhorí, v Podunajsku, ako aj v Rakúsku a Maďarsku.
Viac nájdete na www.eurovelo.sk
Na túto cyklotrasu samozrejme nadväzujú iné, čo v praxi umožňuje veľkú flexibilitu najmä pre náruživých cyklistov.